| Friday 30 October 2020 | 07:13
سرزمین رمان آنلاین
سایت سرزمین رمان آنلاین یک بستر عالی برای شما عزیزان نویسنده و خواننده که بتوانید اوقات فراقت خود را به بهترین شکل ممکن سپری کنید و هم لذت ببرید ما حامی نویسنده ها و خواننده های عزیز هستیم پس هیچ هزینه ای دریافت نمیکنیم برای خدمات خودمون
روی عکس کیلیک کنید
اینستاگرام
کتاب سیاه چاله ها پارت 2

کتاب سیاه چاله ها پارت 2

🌌ســیـــا’هــ چــا’لــهــ هــ🌌

دانشمند انگلیسی《اسحاق نیوتون》، یک فرمول ریاضی برای اندازه گیری نیروی گرانشی اشیاء معرفی کرد‌. با توجه به این فرمول، در نزدیکی سیاه چاله ها گرانش است و سیاه چاله ها را 《موجودات گرانشی》میگویند. بنابراین، نمی توان سیاه چاله ها را بدون درک نحوهکار گرانش، به خصوص در شرایط شدید، مورد بحث قرار داد‌. در حقیقت، سالها بعد از کشف چگونگی کار گرانش بود که دانشمندان وجود سیاه چاله ها را پیش بینی کردند؛ اگرچه در آن زمان، سیاه چاله ها نمی نامیدند و هنوز هیچ اثری از آن وجود نداشت. کشف جهان گرانشی(اولین تئوری گرانش) در سال ۱۶۶۶ به وجود آمد؛ دانشمندان پیش از این فکر میکردند، نیرویی که: مردم، خانه ها، درختان، کوه ها و… را به طور محکمی بر زمین نگه میدارد و نیرویی که زمین را در مداری به دور خورشید نگه میدارد، جاذبه های جداگانه و مجزا دارند. سپس یک جوان انگلیسی درخشان به نام《اسحاق نیوتون》، نشان داد که اینطور نیست. در همان زمان، او نشان داد که گرانش چگونه عمل میکند.

به گفته نیوتون، هنگامی که شاهد افتادن سیب از درخت بود، اولین سرنخ اصلی خود را به هویت گرانش بدست آورد. او تعجب نکرد که سیب سقوط کرد و به زمین برخورد کرد، زیرا، از آنجایی که مدت ها است، این قدرت مرموز، همه اشیاء را به سمت زمین کشیده است و دانشی رایج بوده است.

آنچه که به طور ناگهانی علاقه نیوتون را به هم زد، مفهوم فاصله است؛ زیرا مربوط به نیروی رمز و راز است، فهمید که اگر او در بالاترین کوه جهان بایستد و یک سیب را پایین بیاندازد، سیب دقیقاً به همان شکلی که از شاخه درخت افتاد، آن سیب هم به زمین می افتد. این بدان معنی بود که نیروی رمز و راز به اندازه کافی قوی بود که بتواند اشیاء را در مسافت های ده هزار پا بکشاند. بنابراین، شاید، آن نیرو، اشیایی را که بسیار دورتر از آن قرار دارند، بکشد.

این به طور طبیعی باعث شد که نیوتون به فکر ماه بیافتد، که به وضوح صد ها هزار مایل با زمین فاصله داشت. او استدلال میکند، ممکن است، همان نیرویی که باعث ریزش سیب شد، روی ماه هم بشود؛ در این حالت، ماه در حال سقوط به سمت زمین بود و تنها دلیل عدم برخورد این دو جسم، این بود که حرکت سریع ماه به دور زمین، تعادل نیروی رمز و راز است.

این تحقق منطقی(و همانطور که معلوم شد صحیح است)، نیوتون نتیجه گرفت که نیروی رمز و راز، که او آن را گرانش مینامید، در سراسر جهان وجود داشته است و به همین دلیل جهانی است. و به طوری مناسب، او تئوری جدید خود را 《قانون گرانشی جهان》لقب داد.

نیوتون از طریق فرمول ریاضی نشان داد، کشش گرانشی که بین دو جسم انجام میشود، به دو عامل بستگی دارد: ۱جرم اشیاء ۲فاصله بین آنها

فرار از سرعت و ستاره های نامرئییکی از پیامد های نظریه گرانشی نیوتون، تقریباً ناگریز به معهوم اساسی آن، یعنی آنچه امروزه 《سیاه چاله ها》نامیده میشود، منجر میشود.

برخی از جانشینان علم، ضمن مطالعه جذابیت گرانشی، فکر میکردند که برای غلبه بر آن جذابیت، چه الزاماتی لازم است.فرمول نیوتون نشان داد که چرا کره زمین در مدار اطراف خورشید قرار میگیرد و روی ستاره نمی افتد؛ یعنی، سیاره فقط با سرعت مناسب از خورشید دور میشود تا منطبق شود و کشش گرانشی بزرگ خود را متعادل میکند. اما‌ اگر زمین سریع حرکت کند، چی میشود⁉

⭕️از نظر منطقی، میتواند بر گرانش خورشید غلبه کرده و از چنگال ستاره فرار کند.سرعتی که آن شیء باید حرکت کند تا از گرانش جسم دیگر فرار کند، به عنوان سرعت فرار آن شناخته میشود.به عنوان مثال:سرعت فرار زمین، حدود هفت مایل بر ثانیه است، بدین معنی است که یک موشک یا شاتل فضایی، باید برای رسیدن به این سرعت به سرعت خود دست یابد تا از نیروی گرانش زمین فرار کند.در مقابل، موشک پرتاب شده از مشتری با سرعت هفت مایل بر ثانیه، قادر به فرار از آن سیاره نیست؛ این بدان معنی است، مشتری بزرگ تر از زمین است و بنابراین گرانش بسیار قوی تر دارد.نویسنده مشهور علم، 《اسحاق آسیموف》توضیح میدهد:”سرعت فرار برای جهان های مختلف، متفاوت است.

جهانی که کوچکتر از زمین است، فرار کمتری از سطح آن دارد.

از طرف دیگر، جهان هایی که از زمین بزرگ تر هستند، از سرعت فرار بالاتری برخوردار هستند و جای تعجب نیست که غول سیستم سیاره ای، 《مشتری》بیشترین سرعت فرار را دارد.

از سطح مشتری سرعت فرار، ۵.۴ برابر سطح زمین است.

در طول دهه ۱۷۰۰، چند دانشمند به این ایده، یعنی اشیاء بزرگتر فکر کردند.

📎جان میشل: پیشگام فراموش شده…

نخستین کسی که فهمید، ممکن است اشیایی مانند سیاه چاله ها وجود داشته باشد.

دانشمند انگلیسی 《جان میشل》همه چیز هایی است که اکنون فراموش شده است، مگر توسط ستاره شناسان.

نویسنده مشهور علم《جان گریبین》اشاره کرد که کار و کمک های میشل درباره جستجوی لبه زمین برگزیده است.

میشل متولد ۱۷۲۴ بود، و هنوز هم به عنوان پدر علم زلزله شناسی(مطالعه زمین لرزه ها) شناخته می شود.

وی در دانشگاه کمبریج تحصیل کرد و در سال ۱۷۵۲ فارغ التحصیل شد و علاقه او به زمین لرزه به واسطه شک لرزه ای فاجعه آمیز که در ۱۷۵۵ لیسبون(پرتغال) را لرزاند، تحریک شد.

وی در سال ۱۷۶۲، یک سال پس از تبدیل شدن به لیسانس الوهیت، استاد زمین شناسی (woodwardian) در کمبریج شد.

میشل کمک بسیاری به ستاره شناسی کرد، از جمله اولین تخمین واقع بینانه از فاصله ستاره ها و فرضیه ای درباره ستاره هایی که در آسمان شب دیده می شوند؛ طبق این فرضیه در مدار های مختلف آسمان 《ستاره های باینری》 هستند.

و اولین بار در سال ۱۷۸۳، میشل بود که موضوع ستاره های تاریک یعنی سیاه چاله ها را در مقاله ای مطرح کرد که آن مقاله برای انجمن سلطنتی نیز خوانده شد.

این مقاله بحث و گفت گویی کاملاً شگفت انگیز در مورد ستارگان، از جمله مسافت، اندازه و جرم آنها، با اندازه گیری اثر گرانشی نور ساطع شده از سطوح بود.

ادامه دارد…

 • اشتراک گذاری
مشخصات کتاب
 • نام کتاب: سیاه چاله ها
 • ژانر: علمی تخیلی - فضا شناسی - اجتماعی - راز آلود - معمایی
 • نویسنده: دان ناردو
 • مترجم: سارا هاشمی
https://beautyvolve.ir/?p=13265
لینک کوتاه مطلب:
نظرات این مطلب

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وبسایت

درباره سایت
سرزمین رمان آنلاین
سایت سرزمین رمان آنلاین یک بستر عالی برای شما عزیزان نویسندگان و خوانندگان که بتوانید اوقات فراغت خود را به بهترین شکل ممکن سپری کنیدولذت ببرید ما حامی نویسندگان و خوانندگان عزیز هستیم پس هیچ هزینه ای برای خدماتمان دریافت نمی کنیم‌‌....
آخرین نظرات
 • ثمین باقرزاده : ممنون عزیزم چشم همه تلاشم رو میکنم بیشتر پارت بدم ❤️...
 • Aaaasal : رمانتو عالی هست قلمتو دوست دارم ولی ممنون میشم یکم زودتر پارت بزارین...
 • sahar72 : وای خیلی عالیهههههههه آدم اینجوری استرس میگیره خیلی هیجان دارهههههه 🤩🤩🤩🤩🤩...
 • ثمین باقرزاده : سلام عزیزم ممنون نظر لطفته بابت پارت ها هم باید بگم که درس و مدرسه مگه مهلت میده...
 • shabnam : لطف داری. اره ببخشید جبران میکنم...
 • Asal : سلام رمانت عالی خیلی قلمت قشنگه ممنون میشم یکم زود به زود پارت بزارین...
 • donya81 : مثل همیشه عاااااااالی 👍🏻🥰👍🏻💛...
 • Aaaasal : سلام دوست عزیز رمانت عالی هست قلمت خوبه ممنون میشم زود به زود پارت بزارید...
 • Aaaasal : رمانتو عالی ولی خیلی کوتاه نوشتید و خیلی دیر به دیر پارت میزارید...
 • Liu : مرسدههههههههه لیو ام جواب بدههههههههههههههههههههههههههههههههههه...
کلیه حقوق این وبسایت متعلق به " سرزمین رمان آنلاین " بوده و هر گونه کپی برداری ممنوع میباشد!
طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای کپی برداری از قالب و محتوا پیگرد قانونی خواهد داشت.