| Tuesday 24 November 2020 | 09:09
سرزمین رمان آنلاین
سایت سرزمین رمان آنلاین یک بستر عالی برای شما عزیزان نویسنده و خواننده که بتوانید اوقات فراقت خود را به بهترین شکل ممکن سپری کنید و هم لذت ببرید ما حامی نویسنده ها و خواننده های عزیز هستیم پس هیچ هزینه ای دریافت نمیکنیم برای خدمات خودمون
روی عکس کیلیک کنید
اینستاگرام
کتاب سیاه چاله ها پارت 1

کتاب سیاه چاله ها پارت 1

📎پیشگفتار:
جهان در صد سال گذشته بسیار بیشتر از هر قرن دیگر در تاریخ تغییر کرده است، دلیل این تغییر عوامل سیاسی یا اقتصادی نیست بلکه فن آوری است که مستقیماً از علوم پایه سرچشمه میگیرد.

《استفان هاوکینگ》فیزیکدان انگلیسی، تاریخ مختصری از نسبیت زمان ۲۰۰۰نوشته است، او انقلاب علمی و فناوری قرن بیستم است، زیرا تقریباً هر جنبه ای از زندگی انسان را با سرعتی بی سابقه دگرگون کرده است.

اختراعات غیرقابل باور از یک قرن پیش نه تنها عادی شده است بلکه از ضروریات زندگی روزمره به حساب می آیند.

همانطور که مورخ علم 《جیمز بورک》می نویسد:

 • ما با اشیاء و سیستم هایی زندگی میکنیم که آنها را تصدیق میکنیم، اما عمیقاً بر نحوه رفتار، فکر کردن، کار کردن، بازی کردن، و به طور کلی در زندگی ما تاثیر میگذارد.*

به عنوان مثال:
فقط در یک قرن، سیستم های حمل و نقل به طور چشمگیری تغییر کرده است‌. در سال ۱۹۰۰ به تازگی اولین موتور سیکلت بنزینی معرفی شده بود و تنها ۱۴۴ مایل(هر مایل معادل: ۱۶۰۰کیلومتر است) از جاده های ایالات متحده آمریکا در محوطه جاده قرار داشت.

چرخ دستی های اسب در آن زمان هنوز خیابان ها و شهرهای آمریکا را پر کرده بود، هواپیما هنوز اختراع نشده بود ولی امروزه ۲۱۷میلیون وسیله نقلیه در امتداد ۴میلیون مایل در ایالات متحده آمریکا سرعت می یابند، انسان ها به ماه پرواز کرده اند و هواپیماهای تجاری قادر به حمل مسافر از طریق اقیانوس اطلس در کمتر از سه ساعت هستند.

تحولات ارتباطات به همان اندازه پیشرفت کرده است؛ در سال ۱۹۰۰ بیشتر آمریکایی ها از طریق پست کار میکردند و کمتر کسی بود که رادیویی شنیده یا تلفنی صحبت کرده باشد، صد سال بعد، در ۹۸درصد خانه های آمریکایی ها تلفن و تلویزیون بود و بیش از ۵۰درصد رایانه های شخصی داشتند. برخی خانه ها حتی بیشتر از یک تلویزیون و رایانه داشتند و تلفن های همراه امروزه بین جوانان متداول است.

داده های پرتوی از ماهواره های ارتباطی به طور مرتب شرایط آب و هوایی را پیش بینی میکنند و کابل فیبر نوری، ایمیل و اینترنت، ارتباطات جهانی را کامل ساخته است.

شاید برجسته ترین اندازه از تغییرات علمی و فناوری را در پزشکی و بهداشت عمومی مشاهده کرد؛ در آغاز قرن بیستم، متوسط عمر آمریکایی ها چهل و هفت سال بود، در پایان قرن به طور متوسط طول عمر به هشتاد سال نزدیک شد، به لطف پیشرفت های پزشکی از جمله تولید:
واکسن و آنتی بیوتیک ها، کشف ابزار های تشخیصی قدرتمند مانند پرتوهای ایکس، فناوری نجات دهنده زندگی مراقبت های قلبی و نوزادان، بهبود تغذیه و کنترل بیماری های عفونی به احتمال زیاد در طول قرن بیستم ادامه خواهد داشت زیرا دانش بیشتر در مورد فرآیند های جسمی و بیولوژی مانند:
گرم شدن کره زمین، تکثیر ویروسی و رسانایی الکتریکی فاش میکند و به همین عنوان انسان ها این دانش جدید را در تصمیمات شخصی و سیاست دولت اعمال میکنند‌.

در حال حاضر، به عنوان مثال:
یک معاهده(عهد کردن) بین المللی در پاسخ به اطلاعاتی که نشان دهنده افزایش خطرناک دما در سطح جهانی است که این افزایش دما ناشی از فعالیت های انسانی است. نقش موثر در تعیین تغییرات آینده بستگی به آموزش دارد، انسان ها باید از کاربرد های تحقیقات علمی و تاثیرات فن آوری اطراف آگاهی داشته باشند.

کتابخانه علوم و فناوری کتاب های 《Lucent》، نوآوری و اکتشافات کلیدی است که دنیای مدرن را دگرگون کرده است.

هر عنوان سعی دارد تا یک کشف علمی پیچیده، فناوری یا پدیده را برای خواننده قابل درک کند. از آنجا که اکتشافات علمی ساده نیست، هر عنوان مرگ و میر، تصادفات و روش های اصلی علمی را توضیح میدهند که تحقیق درباره این موضوعات انجام شده است.

در هر کتاب، کاربرد های علمی یک اختراع، شاخه ای از علم یا یک اصل عملی در صنعت، بهداشت عمومی، زندگی شخصی و همچنین کاربرد ها و تاثیرات احتمالی آینده بر اساس تحقیقات، مداوم مورد بررسی قرار میگیرد.

محققان برای نشان دادن اکتشافات بیشتر موضوع از طریق مستند، منابع چاپی و الکترونیکی، واژه نامه ها، فهرست ها و تصاویر فنی از دیگر ویژگی هایی هستند که مورد استفاده قرار گرفته است.

📎مقدمه:

سیاه چاله ها، مواجه شدن با پایانی ناشناخته که پیوسته تخیل انسان را در بر میگیرد.

بسیاری از موجودات و اشیاء عجیب و وحشتناک در اساطیر و داستان ها اختراع شده اند، دانشمندان مدرن تعدادی از آن چیز ها را به همان اندازه عجیب و غریب در دنیای طبیعی نشان داده اند؛ اما هیچکدام از آنها را با سیاه چاله ها مقایسه نمیکنند…

شیئی که کشش گرانشی آن، آنقدر زیاد است که حتی نور نیز نمیتواند از آن فرار کند و مکانی است که بیشتر قوانین عادی طبیعت در آن شکسته میشود.

به گفته یک فیزیکدان برجسته 《کیپ تورن》، که یکی از متخصصان برجسته جهان است، در مورد سیاه چاله ها میگوید:

 • از بین همه تصورات ذهن انسان، از تک شاخ ها گرفته تا قرقره ها یا بمب هیدروژنی، خارق العاده ترین آنها سیاه چاله ها است:

سوراخی در فضا با یک لبه مشخص که در آن هر چیزی میتواند، سقوط کند و از آن هیچ چیزی نمیتواند فرار کند، سوراخی با نیروی گرلنشی آنقدر قوی که حتی نور در چنگال آن گرفتار می شود، حفره ای که فضا را منحرف میکند و زمان را پیچ میدهد. *

برای بسیاری از انسانها، ایده چنین هیولایی کیهانی، درک نمیشود.

رمان یا فیلم علمی تخیلی 《Thorne》در این باره میگوید:

 • قوانین فیزیک پیش بینی میکنند که سیاه چاله ها وجود دارند و ممکن است میلیون ها نفر فقط در کهکشان ما در آن وجود داشته باشند.*

📎هیولا اسرار آمیز:

علی رغم احتمالاتی که سیاه چاله ها در کمین هستند، مشاهده و مطالعه آنها بسیار ساده است.

《تورن》اعتراف میکند که:

 • تاریکی آنها از نگاه پنهان است و ستاره شناسان در یافتن آنها مشکل بزرگی دارند.*

گاز و بقایای صخره ای در کناره های سیاه چاله ها می چرخد و دیسک ماده ای را ایجاد میکند، که سرانجام، هر چیزی درون سوراخ کشیده میشود.

هوای سیاه چاله ها یک رمز و راز است و در واقع، یکی از دلایلی است که برای خیلی ها جذاب است؛ چیزی، بسیار مرموز است، از آنجا که حتی نور نیز در دام آن می افتد و آنها را از قسمت های قابل مشاهده و ملموس جهان جدا میکند، در پیشگویی بعضی از آنها، تاریکی و راه های ترسناکی و مهمتر از همه، آنچه در سیاه چاله ها نهفته است، هر چقدر هم انسانها برای نظریه پردازی در مورد آن تلاش کنند، در نهایت ناشناخته است.

همانطور که دانشمند برجسته 《جان تیلور》از کالج کینگ(در لندن)، چنین بیان میکند:

 • از زمان شروع تفکر انسانها، آنچه را که نمیتوانستیم بفهمیم، پرستش کرده ایم. با گذشت زمان در مورد جهان پیرامون خود چیز هایی فهمیدیم….*

با این حال، ما اکنون در موقعیتی هستیم که با نهایت ناشناخته ها رو به رو شده ایم، و تا زمانی که در شکل بدن فعلی خود باقی نمانیم، هرگز نمیتوانیم نفوذ کنیم؛ نهایت ناشناخته سیاه چاله است.

هر چند ممکن است، سخت بکوشیم که از آن خارج شویم ولی هرگز نمیشود، از درون وحشتناک ترین جسم آسمانی خارج شویم و ترس از سفر یک طرفه، هرگز نمیتوانیم دریابیم که چه چیزی در فضای داخلی آن اتفاق می افتد!

🔆چرا سیاه چاله هارا مطالعه میکنیم⁉️

اگرچه سیاه چاله ها بسیار مرموز و از بسیاری جهات ناشناخته هستند، ولی این طبیعی است که فرد تعجب کند که…

⭕️آیا آنها اصلاً ارزش مطالعه دارند یا خیر❓

⭕️آیا این نجوم برای منجمان، معنی خواهد داشت که وقت، انرژی و پول خود را صرف آنها کنند❓

جواب این سوالات بسیار ناگوار است.

شواهد، بیشتر و بیشتر نشان می دهد که سیاه چاله ها با بسیاری از اساسی ترین فرآیند های جهان، ارتباط نزدیکی دارند…

اول:
این اشیاء وزنی معمولی دارند، بنابراین باید بگوییم، جاذبه نیرویی است که جهان را در کنار هم قرار می دهد. و هرچه دانشمندان، بیشتر بتوانند، درباره جاذبه بیاموزند، بهتر میتوانند منشا و ساختار جهان را توضیح دهند.

فیزیکدانان: 《میچل بگلمن》و《مارتین ریس》می نویسند:

 • یک انگیزه قوی برای جستجوی سیاه چاله ها، این است که، آنها اشیاءی را نمایان میکنند که جاذبه بر همه چیز غلبه کرده است. نیروها، به فرد اجازه میدهد تئوری های گرانشی را تحت شدیدترین شرایط آزمایش کند.*

از دیگر دلایلی که دانشمندان مشتاق یادگیری بیشتر در مورد سیاه چاله ها هستند، این واقعیت است که بسیاری از این اشیاء از ستارگان تکامل یافته اند.

درک چگونگی شکل گیری سیاه چاله ها از ستاره ها، در مورد مراحل پایانی تکامل ستاره ای می گویند(اصطلاح ستاره ای به ستاره ها اشاره میکند).

همچنین شواهد در حال افزایش، نشان میدهد که تکامل کهکشان ها، توده های چرخان بزرگ که از میلیارد ها ستاره تشکیل شده اند، ممکن است غیرقابل ارتباط با شکل گیری و چرخه های زندگی سیاه چاله های غول پیکر باشند.

علاوه بر این، دانشمندان اکنون بر این باورند که مناطق مرکزی سیاه چاله ها ممکن است، سرنخ های مهمی از ماهیت رابطه فضا و زمان داشته باشد، یعنی بین دنیای سه بعدی و چهار بعدی زمان؛ دانشمندان غالباً از تعامل فضا و زمان به عنوان زمان مکانی یاد میکنند.

《بوگلمن》درباره سیاه چاله ها میگوید:

 • در نزدیکی سیاه چاله ها، زمان به شیوه عجیب و غریب و غیر شهودی رفتار میکند، یعنی در کل زمان می ایستد*

برای یک ناظر که میتوانست، در خارج از افق(لبه بیرونی یک سیاه چاله)، شناور یا در مدار آن بچرخد، میتواند، آیندهجهان را ببیند.

اگر کسی وارد افق شود، ممکن است، اتفاقات عجیب تری برای او رخ دهد.
عدم اطمینان ما در مورد فضای داخلی سیاه چاله ها، باعث کاهش اعتماد به نفس ما در پیش بینی میامد های اختر فیزیکی آنها نمیشود(اثرات آن بر جهان پیرامون ما).

مقایسه:
اسرار بسیاری در اعماق هسته اتم وجود دارد، اما این تحقق مانع از محاسبه فیزیکدانان از ویژگی های اتم نمیشود.

بنابراین، شواهد نشان می دهد که، سیاه چاله ها با بسیاری از خصوصیات و فرآیند های اساسی جهان، ارتباط نزدیک دارند.

به عنوان مثال:
گرانش تکامل ستاره ای، شکل گیری کهکشان ها و تاثیرات زمان بر فضا(و بلعکس)، همه آنها به طریقی با هیولاهای کهکشانی در ارتباط هستند؛ و جستجوی پاسخ بسیاری از معماهای سیاه چاله ها، در حال انجام است…

1⃣فصل اول1⃣

📎جاذبه و پیش بینی های اولیه سیاه چاله ها

همه افراد در مورد سیاه چاله ها شنیده اند، اما بسیاری از دانشمندان، دقیقاً مطمعن نیستند که این اشیاء عجیب و غریب چیست و چه چیزی قادر به انجام آن است!

این موضوع تا حدی، به این دلیل است که نام آنها میتواند گمراه کننده باشد.

سیاه چاله فقط یک فضای خالی و بی اعتبار نیستند، بلکه یک موجود کیهانی هستند که دارای جرم قابل توجهی است.

یک سیاه چاله به عنوان بخشی از ساختار آن، دارای یک سوراخ یا تونل است. اما برخلاف خلا آن، برخی خصوصیات بدنی نیز دارد که برخی از آنها را میتوان با ابزار انسانی اندازه گیری کرد.

به عنوان مثال:
یک توده سیاه چاله، یک میدان گرانشی به همان اندازه بزرگ ایجاد میکند که دانشمندان میتوانند آن را تشخیص دهند.

📎جاذبه چیست؟
نیرو یا خاصیتی از هر ماده است که یک شیء را به سمت دیگری جذب میکند.

در اشیاء کوچک مانند:
مولکول ها، سنگریزه ها، مردم، خانه ها و….
جاذبه گرانشی بسیار ناچیز است و برای درک انسان قابل توجه نیستند و توسط ابزار ها قابل اندازه گیری نیستند؛ فقط در مقیاس های سیاره ای و بزرگتر این جاذبه ها آشکار و به راحتی اندازه گیری میشوند، بنابراین، گرانش زمین، ماه را با مدار زمین نگه میدارد و خورشید که ستاره ای در مرکز منظومه شمسی ما، کره زمین و سایر سیارات را در مدار خود نگه میدارد. به همین ترتیب، سیاه چاله ها، جذابیت گرانشی را روی شیء هایی که در نزدیکی آن هستند، جذب میکند.

ستاره شناس، 《توماس تی آر نی》مینویسد:

“در واقع میدان گرانشی تولید شده توسط سیاه چاله ها، هیچ تفاوتی با آنچه توسط بدن دیگری با همان جرم ایجاد میشود، نیست.

به عنوان مثال:
اگر خورشید، به طور ناگهانی تبدیل به سیاه چاله ای با همان جرم خود شود(چیزی که در واقع نمیتواند اتفاق بیافتد)، زمین همچنان مانند گذشته حرکت میکند.”

📎موجودات جاذبه:
سیاه چاله ها نه تنها کشش گرانشی بزرگی را انجام می دهند، بلکه از طریق فرآیندی شکل میگیرند که طی آن گرانش مقدار عظیمی از مواد را به مقدار بسیار کمی از فضا خرد میکند؛ این باعث میشود که سیاه چاله هابه ابژه(به معنای آنچه را که مشاهده میگردد) بسیار متراکم یا کم حجم تبدیل میشوند؛ آنقدر چگالی در آن زیاد است، به گونه ای که وزن آن به مراتب قوی تر از سیارات و ستارگان عادی است که جرم کمتری دارند.

در واقع گرانش یک سیاره به حدی شدید است که حتی میتوانند، نور را زندانی کند، که به همین دلیل با بیشترین سرعت ممکن حرکت میکند.

به همین دلیل، سیاه چاله ها، به نظر میرسد که هیچ نوری از آن فرار نمیکند تا حضور خود را در چشم و تلسکوپ آشکار کند.

ادامه دارد…

 • اشتراک گذاری
مشخصات کتاب
 • نام کتاب: سیاه چاله ها
 • ژانر: علمی تخیلی - فضا شناسی - اجتماعی - راز آلود - معمایی
 • نویسنده: دان ناردو
 • مترجم: سارا هاشمی
 • 145 روز پيش
 • سارا هاشمی
 • 8,262 بازدید
 • 2 نظر
https://beautyvolve.ir/?p=12890
لینک کوتاه مطلب:
نظرات این مطلب
 • Mahbobeh
  دوشنبه 6 جولای 2020 | 1:48 ق.ظ

  👍👍👍👍

  سیاه چاله ها چی هستن؟

  • سارا هاشمی
   دوشنبه 6 جولای 2020 | 4:48 ب.ظ

   ✅سیاه چاله به ناحیه‌ای از فضا گفته می‌شود که در آن جرم بسیار زیادی در ناحیه‌ای بسیار کوچک متمرکز شده است. برای نمونه فرض کنید جرمی به اندازه ۱۰ برابر خورشید در ناحیه‌ای به اندازه قطر نیویورک جمع شده باشد؛ یک قاشق غذاخوری از جرم سیاه چاله، جرمی برابر با ۹۰۰ میلیارد تن را دارد. این فضای بسیار متراکم منجر به ایجاد میدان گرانشی قدرتمندی خواهد شد به نحوی که حتی نور نیز نمی‌تواند از آن فرار کند. در حقیقت در این ناحیه،فضا-زمان بسیار خم شده و حالت نقطه‌ای پیدا می‌کند.

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

وبسایت

مطالب محبوب
درباره سایت
سرزمین رمان آنلاین
سایت سرزمین رمان آنلاین یک بستر عالی برای شما عزیزان نویسندگان و خوانندگان که بتوانید اوقات فراغت خود را به بهترین شکل ممکن سپری کنیدولذت ببرید ما حامی نویسندگان و خوانندگان عزیز هستیم پس هیچ هزینه ای برای خدماتمان دریافت نمی کنیم‌‌....
آخرین نظرات
 • مدیر سایت : این رمان ادامش در فروشگاه عزیز...
 • مدیر سایت : عزیز این رمانو باید بخرید و اگر خرید کردین دانلود نشد پیام بدید تا پیگیری کنم...
 • maha : دان نمیشع ک...
 • هانیه : موفق باشی عزیزم خیلی خوبه 😘💋...
 • Samaneh najafi : چشم عزیزم و خوشحالم که خوشتون اومده...
 • هانیه : این رمان بسیار عاای هستش لطفا زود به زود پارتگذاری کنید...
 • elnazz : ممنون😍...
 • nvisanderaheleh : منتظر نظرهای خوب شما هستم🙇...
 • Novel_elnazz : 😍😍😍😍...
 • زهرا : بی صبرانه منتظر پارت بعدی هستم😍...
کلیه حقوق این وبسایت متعلق به " سرزمین رمان آنلاین " بوده و هر گونه کپی برداری ممنوع میباشد!
طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه ای کپی برداری از قالب و محتوا پیگرد قانونی خواهد داشت.